P6FMBJ62A
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIO 600W 62V 85V UNI SMB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
P6FMBJ62A PDF
Type Description
Series:P6FMBJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):62V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)