SMBJ40CHE3/52
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 40V 71.4V DO214AA
DataSheet
SMBJ40CHE3/52 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):40V
Voltage - Breakdown (Min):44.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:71.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):8.4A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)