SMBJ75CAHM3/I
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE DO-214AA SMB
DataSheet
SMBJ75CAHM3/I PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):75V
Voltage - Breakdown (Min):83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:121V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)