15KPA220-B
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 220V 373.8V P600
DataSheet
15KPA220-B PDF
Type Description
Series:15KPA
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):220V
Voltage - Breakdown (Min):231.66V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:373.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):42.4A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)