MAP5KE26A
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 26V 42.1V DO204AL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MAP5KE26A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):26V
Voltage - Breakdown (Min):28.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:42.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.9A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)