BZG04-51TR3
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 51V 86.5V DO214AC
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
BZG04-51TR3 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, BZG04
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):51V
Voltage - Breakdown (Min):58V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:86.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.5A
Power - Peak Pulse:300W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:310pF @ 1MHz