MXLP5KE8.5CAE3
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8.5V 14.4V DO204AL
DataSheet
MXLP5KE8.5CAE3 PDF
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):34.7A
Power - Peak Pulse:500W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)