MP5KE100CA
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 100V 162V DO204AL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
MP5KE100CA PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):100V
Voltage - Breakdown (Min):111V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:162V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):3.1A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)