BZW04P376B-E3/54
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 376V 603V DO204AL
DataSheet
BZW04P376B-E3/54 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):376V
Voltage - Breakdown (Min):418V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:603V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):670mA
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)