MPLAD6.5KP85CAE3
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 85V 137V PLAD
DataSheet
MPLAD6.5KP85CAE3 PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):85V
Voltage - Breakdown (Min):94.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:137V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):47.5A
Power - Peak Pulse:6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)