PTVS6-076C
Manufacturer
J.W. Miller / Bourns
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 76V 140V AXIAL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
PTVS6-076C PDF
Type Description
Series:-
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):76V
Voltage - Breakdown (Min):85V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:140V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):6000A (6kA) (8/20µs)
Power - Peak Pulse:-
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Through Hole
Package / Case:Axial, Right Angle Bend (24.15mm Center)