MPLAD6.5KP170A
Manufacturer
Microsemi
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 170V 275V PLAD
DataSheet
MPLAD6.5KP170A PDF
Type Description
Series:-
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
Voltage - Breakdown (Min):189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:275V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):23.6A
Power - Peak Pulse:6500W (6.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)