RBO40-40T
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 20V 40V TO220AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
RBO40-40T PDF
Type Description
Series:RBO
Package:Tube
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):20V
Voltage - Breakdown (Min):24V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:40V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):20A, 37.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-40°C ~ 150°C (TJ)