SM8S30CA
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 8W 30V 48.4V DO-218
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SM8S30CA PDF
Type Description
Series:SM8S
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Active
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):35.05V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:48.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:6600W (6.6kW)
Power Line Protection:-
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)