SM5S15HE3/2D
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 26.9V DO218AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SM5S15HE3/2D PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:26.9V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):134A
Power - Peak Pulse:3600W (3.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-218AB
Supplier Device Package:DO-218AB
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
3KP170
3KP170
TVS DIODE 170V 288.75V P600