5.0SMCJ160A
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 5KW 160V 243V UNI SMC
DataSheet
5.0SMCJ160A PDF
Type Description
Series:5.0SMCJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:243V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)