SMA5J8.5AHM3/H
Description
TVS DIODE DO-214AC SMA
DataSheet
SMA5J8.5AHM3/H PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):34.7A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive, Telecom
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)