SMB8J16CHE3/5B
Description
TVS DIODE 16V 28.8V DO214AA
DataSheet
SMB8J16CHE3/5B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16V
Voltage - Breakdown (Min):17.8V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:28.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):27.8A
Power - Peak Pulse:800W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)