P4KE540C
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 486V 777V DO204AL
DataSheet
P4KE540C PDF
Type Description
Series:P4KE
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):486V
Voltage - Breakdown (Min):486V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:777V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):540mA
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)