
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | TransZorb® |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 36V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 40V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 64.3V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 9.3A |
| Power - Peak Pulse: | 600W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AA, SMB |
| Supplier Device Package: | DO-214AA (SMBJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SMBJ36-E3/5B is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 150V 268V DO214AA
DIODE TVS 400W SMA
TVS DIODE 13V 23.8V DO214AC
CAP CER 220PF 16V X7R 0402
SWITCH SLIDE DIP SPST 100MA 25V
TVS DIODE 36V 64.3V DO214AA
ANT TO RJ ROBOTIC CABLE 5M