
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | 15KPA |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | - |
| Bidirectional Channels: | 1 |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 70V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 73.71V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 119.28V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 132.9A |
| Power - Peak Pulse: | 15000W (15kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Package / Case: | P600, Axial |
| Supplier Device Package: | P600 |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of 15KPA70C is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 19.4V 34.7V TO277A
TVS DIODE 460V 777V DO214AA
TVS DIODE 11V 18.2V DO204AL
RES 133K OHM 1/2W 0.1% AXIAL
CONN RCPT MALE 22POS GOLD CRIMP
TVS DIODE 70V 119.28V P600
MOSFET N-CH 30V 6A 8SOIC