SMA5J24CHE3/61
Description
TVS DIODE 24V 43V DO214AC
DataSheet
SMA5J24CHE3/61 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):24V
Voltage - Breakdown (Min):26.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:43V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.6A
Power - Peak Pulse:500W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)