1N5908RL4G
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 5V 8.5V AXIAL
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1N5908RL4G PDF
Type Description
Series:Mosorb™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):5V
Voltage - Breakdown (Min):6V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:8.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)