15KPA170
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 170V 286.34V P600
DataSheet
15KPA170 PDF
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
Voltage - Breakdown (Min):179.01V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:286.34V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):55.4A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)