5.0SMCJ300CA
Manufacturer
Rectron USA
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 5KW 300V 486V BI SMC
DataSheet
5.0SMCJ300CA PDF
Type Description
Series:5.0SMCJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):335V
Voltage - Breakdown (Min):-
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):-
Power - Peak Pulse:5000W (5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)