1SMB15CAT3
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 24.4V SMB
DataSheet
1SMB15CAT3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):24A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:555pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)