SMB8J36C-E3/5B
Description
TVS DIODE 36V 64.3V DO214AA
DataSheet
SMB8J36C-E3/5B PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):36V
Voltage - Breakdown (Min):40V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:64.3V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):12.4A
Power - Peak Pulse:800W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)