1.5SMC13CAHE3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 11.1V 18.2V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
1.5SMC13CAHE3/9AT PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, 1.5SMC, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):11.1V
Voltage - Breakdown (Min):12.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:18.2V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):82.4A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)