SMBJ64CAHE3/5B
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 64V 103V DO214AA
DataSheet
SMBJ64CAHE3/5B PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):64V
Voltage - Breakdown (Min):71.1V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.8A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AA, SMB
Supplier Device Package:DO-214AA (SMBJ)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 14 - May 18 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
1.5KE11-E3/73
1.5KE11-E3/73
TVS DIODE 8.92V 16.2V 1.5KE
P4SMA6.8AHM3_A/I
P4SMA6.8AHM3_A/I
TVS DIODE DO214AC
ESDAVLC6V1-1BT2
ESDAVLC6V1-1BT2
TVS DIODE 3V SOD882
SiT3373AC-4E2-25NU224.000000X
SiT3373AC-4E2-25NU224.000000X
XTAL OSC VCXO 224.0000MHZ HCSL
SiT3372AC-1B3-30NC75.000000X
SiT3372AC-1B3-30NC75.000000X
XTAL OSC VCXO 75.0000MHZ LVPECL
SMBJ64CAHE3/5B
SMBJ64CAHE3/5B
TVS DIODE 64V 103V DO214AA