1.5KE20-E3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 16.2V 29.1V 1.5KE
DataSheet
1.5KE20-E3/73 PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):16.2V
Voltage - Breakdown (Min):18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):51.5A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)