15KP75CA
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 75V 122V P600
DataSheet
15KP75CA PDF
Type Description
Series:15KP
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):75V
Voltage - Breakdown (Min):83.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:122V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):123A
Power - Peak Pulse:15000W (15kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)