BZW06-128RL
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 128V 265V DO15
DataSheet
BZW06-128RL PDF
Type Description
Series:BZW06, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):128V
Voltage - Breakdown (Min):143V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:265V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):15A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:400pF @ 1MHz