JAN1N5645A
Manufacturer
Roving Networks / Microchip Technology
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 28.2V 45.7V DO202AA
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
JAN1N5645A PDF
Type Description
Series:Military, MIL-PRF-19500/500
Package:Bulk
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):28.2V
Voltage - Breakdown (Min):31.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:45.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):33A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 175°C (TJ)