SM8S11-E3/2D
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 11V 20.1V DO218AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SM8S11-E3/2D PDF
Type Description
Series:PAR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):11V
Voltage - Breakdown (Min):12.2V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:20.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):328A
Power - Peak Pulse:6600W (6.6kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)