30KPA60C
Description
TVS DIODE 60V 107.1V P600
DataSheet
30KPA60C PDF
Type Description
Series:30KPA
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Breakdown (Min):63.32V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:107.1V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):297.1A
Power - Peak Pulse:30000W (30kW)
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)