SMBJ58-E3/5B
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 58V 103V DO214AA
DataSheet
SMBJ58-E3/5B PDF
Type Description
Series:TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):58V
Voltage - Breakdown (Min):64.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:103V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.8A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)