SMA6J170CA-TR
Manufacturer
STMicroelectronics
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 170V 292V SMA
DataSheet
SMA6J170CA-TR PDF
Type Description
Series:SMA6J, TRANSIL™
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):170V
Voltage - Breakdown (Min):189V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:292V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):11.3A (8/20µs)
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)