SM15T12CAHE3/57T
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 10.2V 16.7V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SM15T12CAHE3/57T PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, SM15T, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Discontinued at Digi-Key
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):10.2V
Voltage - Breakdown (Min):11.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:16.7V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):90A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)