PGSMAJ8.5A R2G
Description
DIODE TVS 400W SMA
DataSheet
PGSMAJ8.5A R2G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PGSMAJ
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):8.5V
Voltage - Breakdown (Min):9.44V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:14.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):27.8A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)