BZW04P53HE3/73
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 53V 85V DO204AL
DataSheet
BZW04P53HE3/73 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Box (TB)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):53V
Voltage - Breakdown (Min):58.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:85V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.7A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)