1.5KE82CAHE3/51
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 70.1V 113V 1.5KE
DataSheet
1.5KE82CAHE3/51 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Bulk
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):70.1V
Voltage - Breakdown (Min):77.9V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:113V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):13.3A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)