1SMA60CAT3
Manufacturer
Sanyo Semiconductor/ON Semiconductor
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 60V 96.8V SMA
DataSheet
1SMA60CAT3 PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):60V
Voltage - Breakdown (Min):66.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:96.8V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):4.1A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:110pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)