3KASMC15AHE3/9AT
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 15V 24.4V DO214AB
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
3KASMC15AHE3/9AT PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PAR®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):15V
Voltage - Breakdown (Min):16.7V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:24.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):123A
Power - Peak Pulse:3000W (3kW)
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-65°C ~ 185°C (TJ)