1.5SMC20C
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 17.1V 29.09V DO214AB
DataSheet
1.5SMC20C PDF
Type Description
Series:1.5SMC
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):17.1V
Voltage - Breakdown (Min):18V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:29.09V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):54.9A
Power - Peak Pulse:1500W (1.5kW)
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)