SMAJ300A-HF
Manufacturer
Comchip Technology
VIGOR # :
Description
DIODE TVS 300V 400W SMA UNI-DIR
Catalog
TVS - Diodes
DataSheet
SMAJ300A-HF PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:1
Bidirectional Channels:-
Voltage - Reverse Standoff (Typ):300V
Voltage - Breakdown (Min):335V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:486V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):800mA
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)