1SMA13CAT3G
Manufacturer
Wickmann / Littelfuse
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 13V 21.5V SMA
DataSheet
1SMA13CAT3G PDF
Type Description
Series:-
Package:Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):13V
Voltage - Breakdown (Min):14.4V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:21.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):18.6A
Power - Peak Pulse:400W
Power Line Protection:No
Applications:General Purpose
Capacitance @ Frequency:455pF @ 1MHz
Operating Temperature:-65°C ~ 150°C (TJ)