SMBJ48CHE3/52
Manufacturer
Vishay General Semiconductor – Diodes Division
VIGOR # :
Description
TVS DIODE 48V 85.5V DO214AA
DataSheet
SMBJ48CHE3/52 PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, TransZorb®
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V
Voltage - Breakdown (Min):53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:85.5V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):7A
Power - Peak Pulse:600W
Power Line Protection:No
Applications:Automotive
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting Type:Surface Mount
Package / Case:DO-214AA, SMB
Supplier Device Package:DO-214AA (SMBJ)
  • Please confirm the specifications of the products when ordering.
  • MOQ means the minimum order quantity required to purchase each parts.
  • If you have special order instructions,please note it on the ordering pages.
  • The Pre-Shipment Inspection (PSI) will be applied.
  • You can email us to change the order details before shipment.
  • Orders cannot be canceled after shipping the packages.
  • TT in advance (bank transfer), Credit Card, PayPal can be chosen.
  • Cash transfer only. (Transfer with checks and bills are not accepted.)
  • If you need the detailed invoice or tax ID,please email us.
  • FedEx, DHL, and UPS can be selected.
  • You can select whether to charge shipping fee by your shipping account or to charge by our side.
  • The shopping cart will automatically calculate the shipping cost.
  • Delivery time: At the same day (Order deadline is 2pm, HK Time).
  • Delivery date: usually 2 to 7 working days.
  • It is unable to appoint a date of delivery.
Shipped from
HK warehouse
Expected Shipping Date
May 15 - May 19 2026
Quantity Unit Price Ext. Price
SMA5J8.0AHE3_A/H
SMA5J8.0AHE3_A/H
TVS DIODE 500W DO214AC
1N6286A
1N6286A
TVS DIODE 36.8V 59.3V AXIAL
1.5SMC68AHM6G
1.5SMC68AHM6G
TVS DIODE 58.1V 92V DO214AB
SMBJ48CHE3/52
SMBJ48CHE3/52
TVS DIODE 48V 85.5V DO214AA