
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | Automotive, AEC-Q101 |
| Package: | Tape & Reel (TR)Cut Tape (CT) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 8.5V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 9.44V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 14.4V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 27.8A |
| Power - Peak Pulse: | 400W |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | Automotive |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 175°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AC, SMA |
| Supplier Device Package: | DO-214AC (SMA) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of PGSMAJ8.5A E3G is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 12.8V 21.2V DO204AL
TVS DIODE 14V 25.8V DO214AA
TVS DIODE 5V 12V SOT543
CRYSTAL 27.0000MHZ 10PF SMD
XTAL OSC VCXO 77.7600MHZ LVDS
DIODE, TVS, UNIDIRECTIONAL
CRYSTAL 32.7680KHZ 6PF SMD