
| Type | Description |
|---|---|
| Series: | - |
| Package: | Tape & Reel (TR) |
| Part Status: | Obsolete |
| Type: | Zener |
| Unidirectional Channels: | 1 |
| Bidirectional Channels: | - |
| Voltage - Reverse Standoff (Typ): | 70V |
| Voltage - Breakdown (Min): | 77.9V |
| Voltage - Clamping (Max) @ Ipp: | 113V |
| Current - Peak Pulse (10/1000µs): | 13.3A |
| Power - Peak Pulse: | 1500W (1.5kW) |
| Power Line Protection: | No |
| Applications: | General Purpose |
| Capacitance @ Frequency: | - |
| Operating Temperature: | -55°C ~ 150°C (TJ) |
| Mounting Type: | Surface Mount |
| Package / Case: | DO-214AB, SMC |
| Supplier Device Package: | DO-214AB (SMCJ) |
| Quantity | Unit Price | Ext. Price |
|---|
Current price of SMCJ6061A/TR13 is for reference only, if you want to get best price, please submit a inquiry or direct email to our sales team sales@Vigorcomp.com
TVS DIODE 6.4V 11.3V DO204AC
TVS DIODE 8V 15V DO214AA
TVS DIODE 20V 35.8V DO214AA
XTAL OSC VCXO 148.425787MHZ HCSL
TVS DIODE 70V 113V DO214AB
TERM BLOCK 10POS 45DEG 10MM PCB
TERM BLK 4POS TOP ENT 5.08MM PCB