PGSMAJ48CA R2G
Description
DIODE TVS 400W SMA
DataSheet
PGSMAJ48CA R2G PDF
Type Description
Series:Automotive, AEC-Q101, PGSMAJ
Package:Tape & Reel (TR)
Part Status:Obsolete
Type:Zener
Unidirectional Channels:-
Bidirectional Channels:1
Voltage - Reverse Standoff (Typ):48V
Voltage - Breakdown (Min):53.3V
Voltage - Clamping (Max) @ Ipp:77.4V
Current - Peak Pulse (10/1000µs):5.2A
Power - Peak Pulse:400W
Capacitance @ Frequency:-
Operating Temperature:-55°C ~ 175°C (TJ)